Wyświetl Pojedyńczy Post
  #1  
Stary 23-04-2008
PiterM's Avatar
PiterM PiterM is offline
Die Hard Paneristi (Admin)
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Posty: 379
Domyślnie Luminescencja w PAMach

W związku z pytankiem, które dostałem dziś na priv, postanowiłem sobie napisać krótko na temat luminescencji znaczników w dostępnych współcześnie modelach Panerai. Szczególnie, że historia Panerai wiąże się nierozerwalnie z luminescencją, ale tu akurat nie o historii będzie mowa...

RODZAJE ZNACZNIKÓW

Otóż w większości modeli jest na markerach SuperLuminova, czyli świecą po naświetleniu. Ale jest to najwyższa "gradacja" tego materiału (zdaje się tzw. Grade 3) i można przyjąć, że świecą po naświetleniu całą noc (sprawdzane empirycznie na ZERO BASE). Po wieczornym naświetleniu lampką, to zimą o 6 rano (czyli jeszcze głęboka noc) spokojnie widać markery. Jak zgaśnie świato w domu, albo wejdzie się do ciemnego pokoju - widać bezproblemowo. Generalnie jest to BARDZO dobry materiał i PAMy są znane z nadzwyczaj skutecznego świecenia z uwagi na dużą powierzchnię i GRUBOŚĆ nanoszonych markerów (szczególnie wersje historyczne z serii z logo, z dużymi wypukłymi znacznikami).

Ale są też specjalistyczne zegarki nurkowe (np. z linii Submersible, ale nie wszystkie modele) oraz wcześniejsze wojskowe wersje Luminora i Radiomira, które mają znaczniki trytowe. Właśnie dzięki temu, iż są to specjalizowane "nurki" pozwoliło na legalne zastosowanie trytowych znaczników, których użycie w dzisiejszych czasach obłożone jest wieloma restrykcjami. Te oczywiście świecą same, bez naświetlania. Zawsze. Nawet po dziesięciu latach trzymania w ciemnym sejfie

OZNACZENIA NA TARCZY

- zegarki z materiałem SuperLuminowa oznaczane są: L SWISS MADE L (wcześniejsze serie: L SWISS L)

- zegarki z trytem mają oznaczenie: T SWISS MADE T (wcześniej: T SWISS T)
Załączone Grafiki
File Type: jpg swiss_l.jpg (74.9 KB, 17 wyświetleń)
File Type: jpg swiss_t.jpg (89.6 KB, 19 wyświetleń)
__________________
Piotr (aka PiterM)

I wear my PAM daily only for my own pleasure...
Odpowiedź z Cytowaniem